Paziņoti konkursa “Eksporta un inovācijas balva 2023” nominanti

Paziņoti veiksmīgākie 55 Latvijas uzņēmumi eksportā un inovācijās, kas pretendēs uz “Eksporta un inovācijas balvu 2023”.

“Konkursa gaitā guvām pārliecību, ka uzņēmumi, kas veido Latvijas ekonomikas mugurkaulu, ir spējuši veiksmīgi pielāgoties mainīgajai tirgus situācijai, un, pat krītot pieprasījumam ārējos tirgos, var lepoties ar izciliem rezultātiem eksportā. Tāpat šie uzņēmumi arvien lielāku nozīmi piešķir ilgtspējai, kā arī iegulda inovāciju attīstībā un pētniecībā,” saka Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktora pienākumu izpildītāja un konkursa žūrijas komisijas priekšsēdētāja Iveta Strupkāja.

Kopumā konkursā izvirzītas piecas kategorijas “Eksporta jaunpienācējs”, “Eksporta līderis”, “Eksporta čempions”, “Inovācijas čempions” un “Eksportspējīgākais jaunais tūrisma produkts”. Konkursa nominantus noteica žūrija, kurā piedalījās uzņēmēju organizāciju, finanšu institūciju, Ekonomikas ministrijas, Centrālās statistikas pārvaldes (CSP), LIAA un plašsaziņas līdzekļu deleģētie pārstāvji. 

Nominācijas kategorijā “Eksporta čempions” noteiktas balstoties uz CSP datiem par uzņēmumu eksporta apjomu 2022. gadā, apgrozījumu uz vienu darbinieku, pievienoto vērtību uz vienu darbinieku, rentabilitāti – aktīvu atdevi, bruto peļņu un peļņu pēc nodokļu nomaksas uz vienu darbinieku.

Kategorijā “Eksporta čempions” nominēti uzņēmumi: AS “LATVIJAS FINIERIS”, SIA “MIKROTĪKLS” un SIA “GAUJAS KOKS”.

Nominācijas kategorijā “Eksporta jaunpienācējs” noteiktas pamatojoties uz CSP datiem par uzņēmumu eksporta apjomu 2022. gadā, taču ar nosacījumu, ka iepriekšējos gados eksporta apjoms nav bijis lielāks par 10 000 eiro. Nominēti tie uzņēmumi, kas nupat uzsākuši savu ceļu eksportā, tomēr dara to pārliecinoši. Šie uzņēmumi ir spilgti piemēri, ka svarīgāks par lielu mārketinga budžetu ir tas, ko var saukt par uzņēmēja ķērienu.

Kategorijā “Eksporta jaunpienācējs” uzņēmumu grupā ar eksporta apgrozījumu no 100 000 līdz 1 000 000 eiro nominēti uzņēmumi: SIA “FORTES”, SIA “BRASA DEFENCE SYSTEMS” un SIA “SINDA &VR”.

Kategorijā “Eksporta jaunpienācējs” uzņēmumu grupā ar eksporta apgrozījumu 1 000 000 eiro un vairāk nominēti uzņēmumi: SIA “Q.BEYOND” un SIA “SKY POWER”.

Tituls “Eksporta līderis” tiks piešķirts uzņēmumiem, kas darbojas kādā no viedās specializācijas nozarēm, kuras prioritāri attīstot iecerēts Latvijas ekonomiku veidot vairāk balstītu zinātnē un augstajās tehnoloģijās un nozarēs, kas veido augstāku pievienoto vērtību.

Kategorijā “Eksporta pieauguma līderis” nozarē “Zināšanu ietilpīga bioekonomika – kokapstrāde” uzņēmumu grupā ar darbinieku skaitu no 10 līdz 249 nominēti uzņēmumi: SIA “LATGRAN”, SIA “VIKA WOOD” un AS “STORA ENSO LATVIJA”.

Kategorijā “Eksporta pieauguma līderis” nozarē “Zināšanu ietilpīga bioekonomika – kokapstrāde” uzņēmumu grupā ar darbinieku skaitu no 250 nominēti uzņēmumi: SIA “GAUJAS KOKS”, SIA “AVOTI” un SIA “JELD-WEN LATVIJA”.

Kategorijā “Eksporta pieauguma līderis” nozarē “Zināšanu ietilpīga bioekonomika – pārtika” uzņēmumu grupā ar darbinieku skaitu no 10 līdz 249 nominēti uzņēmumi: SIA “LATVIJAS PIENS”, SIA “KARAVELA” un SIA “BALTIC DAIRY BOARD”.

Kategorijā “Eksporta pieauguma līderis” nozarē “Zināšanu ietilpīga bioekonomika – pārtika” uzņēmumu grupā ar darbinieku skaitu no 250 nominēti uzņēmumi: AS “DOBELES DZIRNAVNIEKS”, AS “BALTICOVO” un AS “PREIĻU SIERS”.

Kategorijā “Eksporta pieauguma līderis” nozarē “Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, farmācija” uzņēmumu grupā ar darbinieku skaitu no 10 līdz 249 nominēti uzņēmumi: AS “MADARA COSMETICS”, SIA “LMP” un SIA “KINETICS NAIL SYSTEMS”.

Kategorijā “Eksporta pieauguma līderis” nozarē “Fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas” uzņēmumu grupā ar darbinieku skaitu no 10 līdz 249 nominēti uzņēmumi: SIA “HEIDELBERG MATERIALS SBC LATVIA”, SIA “MALMAR SHEET METAL” un SIA “BELMAST”.

Kategorijā “Eksporta pieauguma līderis” nozarē “Fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas” uzņēmumu grupā ar darbinieku skaitu no  250 nominēti uzņēmumi: SIA “ LIGHT GUIDE OPTICS INTERNATIONAL”, SIA “VALPRO” un SIA “DINEX LATVIA”.

Kategorijā “Eksporta pieauguma līderis” nozarē “Viedā enerģētika un mobilitāte” uzņēmumu grupā ar darbinieku skaitu no 10 līdz 249 nominēti uzņēmumi: SIA “HAWITA BALTIC”, SIA “MALMAR SHEET METAL” un SIA “LEAX RĒZEKNE”.

Kategorijā “Eksporta pieauguma līderis” nozarē “Viedā enerģētika un mobilitāte” uzņēmumu grupā ar darbinieku skaitu no 250 nominēti uzņēmumi: SIA “ AKG THERMOTECHNIK LETTLAND ”, LSEZ SIA “CALJAN” un SIA “EAST METAL”.

Kategorijā “Eksporta pieauguma līderis” nozarē “Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas” uzņēmumu grupā ar darbinieku skaitu no 10 līdz 249 nominēti uzņēmumi: SIA “EIS GROUP LATVIA”, SIA “ZABBIX” un SIA “AGCSOFT”.

Kategorijā “Eksporta līderis” nozarē “Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas” uzņēmumu grupā ar darbinieku skaitu no 249 nominēti uzņēmumi: SIA “MIKROTĪKLS”, “ACCENTURE” filiāle un SIA “EVOLUTION LATVIA”.

Nominanti kategorijā “Inovācijas čempions” tiek noteikti balstoties CSP datos par uzņēmumu ieguldījumiem pētniecībā un attīstībā. Šogad kategorijā “Inovācijas čempions” atsevišķās grupās tiks apbalvoti privātā kapitāla uzņēmumi un valsts kapitāla uzņēmumi, lai novērtētu arī viņu ieguldījumu inovācijā.

Kategorijā “Inovācijas čempions” privātā kapitāla uzņēmumu grupā (valsts daļa mazāka nekā 50%) nominēti uzņēmumi: SIA “MIKROTĪKLS”, SIA “LATVIJAS MOBILAIS TELEFONS”, AS “SAF TEHNIKA” un SIA “LIVONIA PRINT”.

Kategorijā “Inovācijas čempions” valsts kapitāla uzņēmumu grupā (valsts daļa lielāka nekā 50%) nominēti uzņēmumi: SIA “TET”, AS “LATVENERGO”, VAS “LATVIJAS DZELZCEĻS”, AS “LATVIJAS VALSTS MEŽI”, AS “AUGSTSPRIEGUMA TĪKLS”.

Jau ziņots, ka kategorijā “Eksportspējīgākais jaunais tūrisma produkts”, kur nominanti tika izraudzīti vērtējot uzņēmumus, kas pieteicās balvai atklātā konkursā, tika nominēti deviņi jauni tūrisma produkti. Balvai komersantu grupā nominēta Nurmuižas pils, kultūrtelpa “Ola Foundation” un zemnieku saimniecība “Liepkalns”. Savukārt biedrību, nodibinājumu, plānošanas reģionu vai pašvaldību iestāžu grupā nominēti: Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartāls, Ķemeru kūrorta parks un ūdenstornis, ekspozīcija "de Woldemer" Valmieras pils teritorijā, ekspozīcija “Inženieru arsenāls” Daugavpils cietoksnī, interaktīvas vēstures ekspozīcijas Elejas izstāžu zālē un Pirmā pasaules kara muzejs Medumos.

Konkursu organizē LIAA sadarbībā ar Ekonomikas ministriju, eksportētāju asociāciju “The Red Jackets”, CSP un finanšu institūciju “Altum”, kas pasniegs speciālbalvu “Drošākais eksportētājs”. Konkursa mērķis ir godināt Latvijas komersantus, kas sasnieguši labus rezultātus jaunu un eksportspējīgu produktu ražošanā, inovāciju ieviešanā, viedās specializācijas veicināšanā, kā arī radījuši eksportspējīgus jaunus tūrisma produktus. Konkursa laureāti tiks izziņoti apbalvošanas ceremonijā 14. decembrī, kad dalībniekus sveiks konkursa patrons, Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Apbalvošanas ceremonija norisināsies Mežaparka Lielās estrādes Kokaru zālē, bet tiešraidei no plkst. 18:30 varēs sekot līdz LIAA Facebook lapā un portālā Delfi.lv.